Bună ziua, am construit o clădire în scopul deschiderii unui mic salon de înfrumusețare, aceasta clădire este construita pe o camera de centrala care apare deja în cf.Problema este ca este pe limită de proprietate cu vecina care nu este de acord cu aceasta clădire și am dori sa știm dacă se poate legaliza construcția, dacă avem nevoie de aprobarea ei pentru construcție având în vedere ca am făcut doar o extindere pe una deja existentă.Multumesc frumos
Bună ziua! Mă interesează cat costă proiectul pentru o casă de aproximativ 80 mp, parter și etaj.. parterul : bucătărie, living, dormitor, baie și dressing Etajul: 3 dormitoare, una sau 2 băi și două balcoane Suprafața terenului mp Ma intereseaza daca dumneavoastră vă ocupați și de partea cu actele, obținerea autorizațiilor și ce mai este necesar.. multumesc anticipat!
Doresc realizarea a doua ziduri de sprijin care sa imparta curtea in trezi zone de inaltimi diferite, cu access in baza unor scari pe laterala cestora. Diferenta de nivel de la cota zero (cota terasei) pana in partea opusa a curtii este de 2m inaltime pe o lungine de aprox 15.6m. Sunt interesat de construirea a doua ziduri de 1m inaltime de la nivelul solului cu ajutorul carora sa impart curtea in 3 zone etajate. Aceste ziduri se vor intinde pe o lungime de 10m. Zidurile necesita a fi hidroizolate plus realizata o scurge impotriva acumularii de apa in jurul acestora. Sunt interesat de un pret defalcat pentru o astfel de lucrare.
Obiectivele sunt: - facturare automata - incasare automata carduri de vacanta prin implementarea unui procesator de plati (avem deja instructiunile de la acesta) si interfata optimizata (este necesara o oglindire a ecranului pentru explicatii suplimentare) - optimizare google - optimizare site (daca este nevoie, mai ales vizualizarea mobila) Multumim
- 89mp cu beton armat in jurul casei, 3-5cm nisip, pavele 6cm; compactare pamant inainte de turnare si nivelare, 5-10cm placa sub pamant, panta de scurgere min 1% si inaltimea placii in functie de diferenta de nivel a pamantului, aplicare snur de spuma si mastic poliuretanic pe rosturile de dilatatie (din 3 in 3 m) ale placilor si perimetral; compactare strat nisip - mp cu decopertare si folosirea pamantului in restul curtii cu nivelare, 20cm strat balast, 15cm piatra sparta, 5cm nisip, pavele 6cm; panta de scurgere; compactare cu placa vibranta dupa fiecare strat. - 81ml bordura
Sistem panouri fotovoltaice hibrid de 5-6KW cu baterii de 5 sau 10 KW inclusiv proiectare, executie, dosar de prosumator etc. Invertor DEYE care suporta mai multe tipuri de baterii. Panourile sa fie mai de calitate cu durata de viata mai mare. Suprafata totala pentru panouri este de 40 metri patrati . Va multumesc.
Doresc sa construiesc o casa, fara etaj, de aproximativ 90- mp. Pe teren exista o constructie veche care daca se va construi pe acelasi amplasament va trebui demolata. Mai exista optiunea de a construi pe acelasi teren, la o anumita distanta de vechea constructie. Mentionez ca terenul este in panta/abrupt, nu este drept, va necesita indreptare cu un buldoexcavator- daca se construieste langa casa veche sau sapat putin in partea din spate, daca se construieste pe locul vechii case, care este drept. Ca si spatii, m-am gandit la 2 dormitoare, un living cu bucatarie, baie, o camara, terasa.
Pe aceasta proprietate sunt 2 case . Una pe stil vechi ,2 camere , prispa si become dedesubt . A Acoperisul necesita schimbare . Cu aceasta ocazie , l-as mai inalta , as Instala 1-2 ferestre si un pod incorporat . De invent cu tabla , nu cu tigla care e acum Partea de lemn ( Usi , ferestre , prispa ) le pastrez. Cealalta casa , e pe un stil mai modern si doresc sa raman pe stil modern . Totusi Baia trebuie complet renovata , camara o transform in Bucatarie, tai peretele si instalez o fereastra , schimb semineul , Incalzire in pardoseala , biblioteca incorporata , instalatie Electrica refacuta , nu stiu cum o sa am apa calda De ce hartoage am nevoie , va rog ?recomandari ?
Avem o casă la curte și am dorii să mai construim în continuarea la casă încă o încăpere pt deschiderea unui mic aprozar de cartier . Ce vrem să construim ar fi o încăpere de 3m cu 4,70 m. Avem nevoie de un proiect tehnic pt a obține autorizația de construcție , iar noi pe unde tot sunăm nimeni nu vrea deoarece este spațiul prea mic . Și am dori să știm și cat ar costa.
acoperis tigla elpreco, de la ultima furtuna tiglele s-au distantat si au coborat ramanind prinse pe o portiune mica cand ploua intra apa si se uda blana in podul casei.Suprafata de reasezare a tiglelor este de mp, va rog sa imi comunicati o oferta de pret.Tigla necesita si vopsire deoarece este decolorata.